SGM61007
Active
5.8MHz, 600mA Synchronous Buck Converter
fileSGM61007_SGM61007D.pdf
Preview Image
Preview Image
The SGM61007 is a high efficiency and miniature size synchronous Buck converter with an input voltage range of 2.3V to 5.5V, optimized for low input voltage applications. This 5.8MHz high frequency device does not need external compensation and is a perfect solution for compact designs. Output voltage is fixed internally and output voltage resistor divider is no longer required. Only 470nH inductor and 10μF capacitor are needed as output filter. With its adaptive hysteresis and pseudo-constant on-time control (AHP-COT) architecture, the load transient performance is excellent and the output voltage regulation accuracy is achieved.
The device provides pulse-width modulation (PWM) and pulse frequency modulation (PFM) selection by pulling the MODE pin high and low. If the MODE pin is high, it operates in PWM mode over the whole load range. The peak efficiency is up to 92% in PWM mode. If the MODE pin is low, it works in PWM mode at heavy loads and automatically enters PFM at light loads to maintain its high efficiency, and for further efficiency improvement, it enters power-save mode (PSM) at lighter load. The typical quiescent current is 22μA at PSM mode and the efficiency of 5mA load current is maintained over 80%.
The device is available in a Green WLCSP-0.86×1.16-6B package.
More
FEATURES
  • 2.3V to 5.5V Input Voltage Range
  • Output Current Capability: 600mA
  • 22μA Typical Quiescent Current
  • 5.8MHz Fixed-Frequency Operation
  • Best-in-Class Load Transient Response
  • Best-in-Class Efficiency
  • Low Ripple Light-Load PFM and PSM Mode
  • Forced PWM and PFM Mode Selectable
  • Internal Soft-Start
  • Input Under-Voltage Lockout (UVLO)
  • Thermal Shutdown and Overload Protection
  • Available in a Green WLCSP-0.86×1.16-6B Package
APPLICATIONS
4G, 5G Data Cards
Tablets
DSC, DVC
Smart Watches
Notebooks
Ordering Information
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM61007-1.00XG/TR
Active
WLCSP-0.86×1.16-6B
6
Yes
YesYesYes
-40℃ to +125℃
View
View
SGM61007-1.10XG/TR
WLCSP-0.86×1.16-6B
6
Yes
YesYesYes
-40℃ to +125℃
SGM61007-1.15XG/TR
-40℃ to +125℃
SGM61007-1.20XG/TR
-40℃ to +125℃
SGM61007-1.23XG/TR
-40℃ to +125℃
SGM61007-1.35XG/TR
-40℃ to +125℃
SGM61007-1.82XG/TR
YesYesYesMSL1
-40℃ to +125℃
3K-9K : 14 days
10K-99K : 28 days
100K-999K : 84 days
1000K and above : 112 days
SGM61007-2.05XG/TR
-40℃ to +125℃