  • SGM61180
SGM61180
Active
4.5V to 18V Input, 8A, Synchronous Buck Converter
fileSGM61180.pdf
Preview Image
Preview Image
The SGM61180 is an efficient, 8A, synchronous Buck converter with integrated power MOSFETs and a wide 4.5V to 18V input range. This current mode control device is optimized for high density applications with minimal number of external components. High switching frequency, up to 2000kHz, can be chosen to lessen the solution size by smaller inductor and capacitors. This device can be used as a standalone or tracking power supply. The SS/TR pin can be used to control the output voltage startup ramp or as an input for tracking.
The SGM61180 is available in a Green TQFN-3.5×3.5-14L package.
More
FEATURES
  • Low Integrated RDSON Switches: 24mΩ/15mΩ
  • Split Rails for Supply (VIN) and Power (PVIN)
    1.8V to 18V Range for PVIN
    4.5V to 18V Range for VIN
  • 200kHz to 2000kHz Switching Frequency
  • External Clock Synchronization
  • Voltage Tracking Capability
  • 0.6V Internal Reference Voltage
  • ±1% Reference Voltage Accuracy
  • 3.4μA (TYP) Shutdown Current
  • Hiccup Mode Current Limit
  • Monotonic Startup with Pre-biased Outputs
  • Adjustable Soft-Start Time
  • Power Sequencing Capability
  • Power Good Output Monitor for Under-Voltage and Over-Voltage Protections
  • Adjustable Input Under-Voltage Lockout (UVLO)
  • -40℃ to +125℃ Operating Temperature Range
  • Available in a Green TQFN-3.5×3.5-14L Package
APPLICATIONS
Industrial and Commercial Power Systems
Distributed Power Systems
Server and Storage
Communications Equipment
Ordering Information
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM61180XTRI14G/TR
Active
TQFN-3.5×3.5-14L
14
Yes
YesYesYesMSL1
-40℃ to +125℃