  • SGM63600Q
SGM63600Q
Active
Automotive GradeAutomotive Grade
4V to 60V Input, Current Mode Synchronous Buck Controller
fileSGM63600Q.pdf
Preview Image
Preview Image
The SGM63600Q is a 4V to 60V current mode controller for synchronous Buck converters. It is capable to efficiently drive two N-MOSFETs over the whole voltage range.
The SGM63600Q is available in a Green TQFN-3×4-20AL package.
More
FEATURES
  • AEC-Q100 Qualified for Automotive Applications
    Device Temperature Grade 1:
    TA = -40℃ to +125℃
  • Integrated Dual N-MOSFET Drivers
  • Wide 4V to 60V Input Voltage Range
  • 100kHz to 1MHz Adjustable Frequency Range
  • Synchronous Output (SYNCO) with 180º Phase Shift
  • Up to 99% Duty Cycle in Low Dropout Mode
  • Adjustable Soft-Start with Pre-biased Capability
  • Adjustable UVLO Protection through EN Input
  • Power Good (PG) Indicator
  • External Power Supply (VCC2) for Internal LDO
  • Programmable PSM and CCM Operations
  • Adjustable Cycle-by-Cycle Current Limit
  • Hiccup Mode Current Limit
  • Thermal Shutdown
  • OVP and OCP Output Protections
  • Frequency Fold-back Short Circuit Protection
  • Available in a Green TQFN-3×4-20AL Package
APPLICATIONS
Automotive Applications
PD Power Supply
Related Resources
Logo
Quick Links
  • Free Sample Request
  • Cross Reference
  • New Products
  • Join Us
  • Investor Relations
  • Imprint (Europe)
Contact Us
Need Assistance?
  • Sales Offices
  • Authorized Distributors
Follow Us
Follow Us
Privacy Policy
Copyright © 2025 SG MICRO CORP All rights reserved.
Privacy Policy
Ordering Information
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM63600QTUR20G/TR
Active
TQFN-3×4-20AL
20
YES
YESYESYESMSL1
-40℃ to +125℃