  • SGM65230S
SGM65230S
Active
4-Bit 1-of-2 Multiplexer/Demultiplexer, Low-Voltage High-Bandwidth Bus Switch
fileSGM65230S-Brief.PDF
Preview Image
Preview Image
The SGM65230S is a 4-bit 1-of-2 multiplexer/demultiplexer and high-bandwidth bus switch. It supports rail-to-rail switching on data I/O ports and the power supply range is designed from 2.3V to 3.6V.
More
FEATURES
  • Operating Voltage Range: 2.3V to 3.6V
  • Data I/Os Support 0V to 5V Signaling Levels: 0.8V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V and 5V
  • Rail-to-Rail Switching on Data I/O Ports
    • 0V to 5V Signal Passing, VCC = 3.3V
    • 0V to 3.3V Signal Passing, VCC = 2.5V
  • High-Bandwidth Data Path
  • Low On-Resistance (RON): 3.2Ω (TYP)
  • Low Power Consumption (ICC): 0.65mA (TYP)
  • Fast Switching Frequency (fOE): 20MHz (TYP)
  • 5V Tolerant I/Os with Device Powered Up or Powered Down
  • Low Input/Output Capacitance Minimizes Loading and Signal Distortion (CIO(OFF)): 8pF (TYP)
  • Data and Control Inputs Provide Undershoot Clamp Diodes
  • Control Inputs Can Be Driven by TTL or 5V/3.3V CMOS Outputs
  • Support Partial-Power-Down Mode Operation
  • Available in Green TSSOP-16, SSOP-16 and SOIC-16 Packages
APPLICATIONS
Infrastructure Equipment
Wired and Wireless IP Phones
Optical Networking: Video over Fiber and EPON
Logo
Quick Links
  • Free Sample Request
  • Cross Reference
  • New Products
  • Join Us
  • Investor Relations
  • Imprint (Europe)
Contact Us
Need Assistance?
  • Sales Offices
  • Authorized Distributors
Follow Us
Follow Us
Privacy Policy
Copyright © 2025 SG MICRO CORP All rights reserved.
Privacy Policy
Ordering Information
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM65230SXQS16G/TR
Active
SSOP-16
16
YES
YESYESYESMSL3
-40℃ to +125℃
View
View
3K-9K : 14 days
10K-99K : 35 days
100K-999K : 70 days
1000K and above : 91 days
SGM65230SXS16G/TR
SOIC-16
16
YES
YESYESYESMSL3
-40℃ to +125℃
3K-9K : 14 days
10K-99K : 35 days
100K-999K : 70 days
1000K and above : 91 days
SGM65230SXTS16G/TR
TSSOP-16
-40℃ to +125℃