  • SGM70420
SGM70420
Active
Low Dropout Linear Voltage Regulator with Watchdog and Reset
fileSGM70420.pdf
Preview Image
Preview Image
The SGM70420 is a low dropout linear regulator with 5V fixed output and low quiescent current. It can support up to 200mA output current. This device adopts output voltage supervision, watchdog timer, user-programmable delay for both reset and watchdog function, and over-temperature enable function. It also has protection and over-current protection. Additionally, it can withstand transient voltages with maximum magnitude within 45V.
The SGM70420 maintains rapid response and excellent stability with only a 1μF ceramic capacitor at the output, even under a very low VCC voltage (down to 3V).
More
FEATURES
  • Up to 200mA Output Current
  • Input Voltage Range from 3V to 42V
  • Output Voltage with ±2% Accuracy
  • Fixed Output: SGM70420-5.0: 5.0V
  • High Accuracy Output Voltage Tolerance
  • Suitable for Micropower Control Applications: Enable, Watchdog and nRESET
  • Stable with 1μF Ceramic Output Capacitor
  • Ultra Low Current Consumption: 23μA (TYP)
  • Very Low Dropout Voltage: 115mV (TYP) at 100mA
  • Output Voltage Supervision by Reset Circuit:
    • Programmable Under-Voltage Reset Threshold: 2.5V (MIN)
    • Programmable Delay Time
  • -40℃ to +125℃ Operating Temperature Range
  • Available in a Green SSOP-14 (Exposed Pad) Package
APPLICATIONS
General ECUs
Telematics Systems
ADAS Cameras and Radar Systems
Navigation Systems
Body Control Modules
Logo
Quick Links
  • Free Sample Request
  • Cross Reference
  • New Products
  • Join Us
  • Investor Relations
  • Imprint (Europe)
Contact Us
Need Assistance?
  • Sales Offices
  • Authorized Distributors
Follow Us
Follow Us
Privacy Policy
Copyright © 2025 SG MICRO CORP All rights reserved.
Privacy Policy
Ordering Information
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM70420-5.0XPSS14G/TR
Active
SSOP-14 (Exposed Pad)
14
YES
YESYESYESMSL3
-40℃ to +125℃