  • SGM8719-1.2
SGM8719-1.2
Active
WLCSP Package, Low Power Comparator with Precision Voltage Reference and Open-Drain Output
fileSGM8719-1.2.pdf
Preview Image
Preview Image
The SGM8719-1.2 is a single, micro-power, high accuracy and small size comparator with precision internal 1.2V reference.
The SGM8719-1.2 is optimized for low voltage operation from 1.6V to 5.5V single supply. The device consumes only 1.8μA of supply current and has a low propagation delay of only 300ns.
The SGM8719-1.2 is packaged in space-saving WLCSP package (only 0.72mm × 0.72mm). The combination of these features makes it a good choice for battery-powered or portable equipment.
The SGM8719-1.2 supports open-drain output.
More
FEATURES
  • Wide Supply Voltage Range: 1.6V to 5.5V
  • Low Supply Current: 1.8μA (TYP) at VS = 1.6V
  • Low Propagation Delay: 300ns (TYP)
  • Precision Voltage References:
    • Reference Voltage: 1.2V
    • Accuracy: 0.5% at +25℃ and 1% Over Temperature
  • Precision Hysteresis
  • Open-Drain Output
  • Non-Inverting Input
  • Known Startup Conditions
  • -40℃ to +125℃ Operating Temperature Range
  • Available in a Green WLCSP-0.72×0.72-4B Package
APPLICATIONS
Medical Equipment
Battery-Powered Systems
Industrial Equipment
Telecom Equipment
Logo
Quick Links
  • Free Sample Request
  • Cross Reference
  • New Products
  • Join Us
  • Investor Relations
  • Imprint (Europe)
Contact Us
Need Assistance?
  • Sales Offices
  • Authorized Distributors
Follow Us
Follow Us
Privacy Policy
Copyright © 2025 SG MICRO CORP All rights reserved.
Privacy Policy
Ordering Information
Part Number
StatusPackagePinsPd-Free
RoHS
REACH
Green
MSL RatingOperating Temperature RangeMaterial ContentReliability Report
Unit Resale Price*
Lead Time**
(Volume Range: Days)
SGM8719-1.2XG/TR
Active
WLCSP-0.72×0.72-4B
4
YES
YESYESYES
-40℃ to +125℃